Vedecký výskum?
Japonsko aj napriek zákazu pokračuje v love veľrýb! Dôvodom je takzvaný "výskum" týchto zvierat, ale skutočnosť je iná. Japonci si zrejme výskum predstavujú ako pokračovanie v love. Výskum je totiž iba výhovorka. Vedci skúmajú veľryby bez zabíjania, ale Japoncom ide o predávanie veľrybieho mäsa. Tieto nádherné tvory možno skúmať bez toho, aby sa im ublížilo, či zabíjalo. Japonsko je známe svojimi otrasnými spôsobmi rybárčenia, viackrát porušilo predpisy. Doteraz porušuje zákaz medzinárodnej dohody o zákazu lovu veľrýb. Japonsko doteraz zabíja veľryby po stovkách kusoch a obhajuje to tým, že ide o vedecký výskum. V skutočnosti je to len zastieranie komerčného lovu. Lov úplne zdecimoval stavy veľrýb, narušuje krehký ekosystém v oceánoch, nehovoriac, ze zabíjanie veľrýb je kruté. Zvieratá sú lovené harpúnami, vyťahované do lodí, kde sú zabíjané. Niekedy sú prenasledované a vyhnané k brehu, kde sú doslova rozsekané na smrť, alebo sa používajú aj výbušniny. Veľryby sú ohrozené vyhynutím a podľa údajov samotných veľrybárov bolo za posledných sto rokov, do roku 1990, ulovených 2 700 000 veľrýb. Veľryby sa tak dostali na pokraj vyhynutia.
No nie len veľryby trpia Japonskou bezohľadnosťou a ľahostajnosťou k moriam! Delfínom tiež spôsobia doslova hrôzu, najhoršiu, akú si môžu predstaviť.
Delfíny: hravé, krásne a inteligentné zvieratá. Tiež veľmi spoločenské.
Ale Japonsko to vidí asi takto:
Prečo? No keď vidíme ako vyvražďujú veľryby, nemôzme sa čudovať. Všetko pre peniaze. Mäso z delfínov sa totiž jedáva...bohužiaľ... ako pochúťka. Zvieratká nemajú šancu. Búchaním a hlukom sa sonary delfínov mätú, potom ich naženú k brehu, kde zrania harpúnami a nožmi niekoľko zvierat. Delfíny totiž nikdy neopustia zranených príbuzných. Takto zaplatia za svoju vernosť a starostlivosť o iných.
Prevzaté z https://zvierataalesy.blog.cz/0806/moria-a-oceany-v-ohrozeni