Vyhľadávanie

Kontakt

Vráskavec obrovský alebo vráskavec ozrutný je to najväčší súčasný žijúci živočích a podľa doterajších informácií aj najväčší živočích vôbec, aspoň z hľadiska hmotnosti. Dĺžkou ho však predčilo niekoľko rodov sauropodných dinosaurov. 

 

Vráskavec obrovský

Latinský názov: Balaenoptera musculus

  •  Dĺžka: samec 25m, samica až 30 m
  •  Hmotnosť: 80 – 170 ton
  • Výskyt: nesúvisle sa vyskytuje na celej zemeguli, najviac v arktických a antarktických vodách

 

Charakteristika:

Vráskavec obrovský je pravdepodobne najväčším živočíchom, aký kedy žil na Zemi. Pre tohto obra je typická šedomodrá farba s bledými škvrnami na chrbte a po bokoch. Spodnú časť tela pokrývajú rôzne mikroorganizmy, čím získava žltkastý nádych. Má sploštenú hlavu, špicatú tlamu a vráskavé roztiahnuteľné hrdlo.

Toto zviera je gigantické takmer vo všetkom - jeho jazyk, dlhší ako 3 metre, je ťažší ako slon. Má 7 žalúdkov a cievy tak široké, že by cez ne mohol preplávať človek. Srdce váži viac ako pol tony a spolu má osem ton krvi. A hoci sa živý miniatúrnymi kôrovcami (planktónom), každý deň zje v potrave milión kalórií. 

Správanie: 

Vráskavce obrovské sú obyčajne samotárske, prípadne plávajú v skupinách dvoch až štyroch jedincov, iba v období párenia a lovu sa voľne zoskupujú do väčších skupín. Aj napriek svojim rozmerom sa dokáže vráskavec pohybovať rýchlo. Bežne tieto zvieratá plávajú rýchlosťou okolo 22 km/hod, no v prípade núdze dokážu vyvinúť rýchlosť až 48 km/hod. Pod vodou vydržia až dve hodiny a dokážu sa ponoriť až do hĺbky 500 metrov. Ozývajú sa chrochtavými, mrmlavými a dunivými zvukmi, ktoré sú svojou hlasitosťou viac ako 180 decibelov najsilnejšími zvukmi v živočíšnej ríši. 

Potrava: 

I keď sa vráskavec môže pohybovať prakticky neobmedzene, najviac sa zdržiava v oblasti Arktídy a Antarktídy, kde je v ľadovej a okysličenej vode dostatok potravy. Iba zamŕzanie týchto oblastí núti vráskavca každoročne migrovať do teplejších vôd. Živí sa výlučne planktónom, ktorý sa tiež nazýva kril a tvoria ho väčšie druhy planktónových kôrovcov a iných bezstavovcov. Dospelý jedinec dokáže za deň skonzumovať 3 až 4 tony krilu. 

Rozmnožovanie: 

K páreniu dochádza v teplejších vodách v okolí trópov. Samice rodia jedno mláďa raz za 2 až 3 roky. Novonarodené mláďatká sú absolútne najväčšími “bábätkami” v živočíšnej ríši – merajú zvyčajne 6 až 8 metrov a vážia 2 až 3 tony. Ako morský cicavec cicia mláďa mlieko vo vode, denne vypije viac ako 600 litrov. Samice dojčia svoje mláďatá až do veku, kedy sa im vytvájajú v ústach kostice (cca 7 mesiacov) a mláďa tak môže potravu už prijímať samo. 

Lov: 

Vráskavec obrovský je zaujímavý pre veľrybárov najmä kvôli svojej veľkosti. Hodnotným tovarom sa stalo jeho mäso a tuk, z ktorého sa vyrába napríklad aj mydlo. Na začiatku 20. storočia bol vráskavec takmer vyhubený, keď medzi rokmi 1910 a 1950 bolo ulovených viac ako 350 000 jedincov. Jeho počet je stále veľmi nízky. Od roku 1986 je komerčný lov veľrýb výrazne obmedzený, a tak sa už objavujú prvé známky úspešného množenia vráskavca obrovského, bude však potrebné ešte najmenej celé jedno storočie intenzívnej ochrany, kým pominie nebezpečenstvo vyhynutia tohto druhu.

 

 

 


Tvorba webu zdarma Webnode